Spa & Aquapark Turčianske Teplice : Okolie

Turčianske Teplice majú veľmi zaujímavé okolie, ktoré je akoby stvorené na výlety, turistiku či cykloturistiku.

Kúpele obklopujú dva národné parky: Malá a Veľká Fatra. Vrcholy týchto horstiev ponúkajú nádherné výhľady, odporúča sa najmä výstup na Kľak, alebo na Borišov či Križnú.

Určite by si nikto nemal nechať ujsť Gaderskú či Blatnickú dolinu, z prírodných zaujímavostí sa ešte oplatí vidieť neďalekú Harmaneckú jaskyňu (25 km smerom na Banskú Bystricu).

 

Srdce Európy je v Turčianskych Tepliciach

Neďaleko Turčianskych Teplíc sa nachádza aj svetový unikát – geografický stred Európy – pri kostole sv. Jána v Kremnických baniach.

Stred Európy

 

Kultúrne pamiatky

Z kultúrnych pamiatok Turčianskej doliny sa oplatí vidieť zrúcaniny Sklabinského či Znievskeho hradu.

Na výlet sa oplatí ísť aj do 30 km vzdialeného Martina – centra Turca.

Okrem Národného cintorína, na ktorom sú pochovaní najväčší slovenskí spisovatelia, umelci a politici, je možné v Martine navštíviť aj Múzeum Andreja Kmeťa, Slovenské národné etnografické múzeum, Galériu Martina Benku, Turčiansku galériu alebo Slovenské komorné divadlo.

Neďaleko Martina sa nachádza aj skanzen – Slovenská dedina.

Južne od Turčianskych Teplíc sa zase rozprestiera Kremnica s mestským hradom, chrámom sv. Kataríny, starobylým centrom a termálnym kúpaliskom.

Na západ od kúpeľov je možné naraziť na Bojnice, s rozprávkovým zámkom a najstaršou zoologickou záhradou na Slovensku.

Cestou je možné zastaviť sa v dedinke Budiš, kde vyviera najobľúbenejšia slovenská minerálna voda.

Ideálne podmienky pre šport

Okolie Turčianskych Teplíc poskytuje dobré podmienky tiež na lyžovanie. Len pár kilometrov od mesta je možné nájsť moderné a dobre vybavené ski centrá ako napr. na Martinských holiach, v Jasenskej či vo Valčianskej doline, na Krahulách alebo na Skalke pri Kremnici.

Cykloturistika a turistika v tejto oblasti prekvitá. Kúpanie bazénoch v aquaparku a šantenie na tobogánoch netreba ani spomínať.

Príroda